Jak rozpoznać chorobę u kota, czyli kiedy udać się do weterynarza?

Każdy właściciel kota chce dla swojego pupila jak najlepiej. I choć mawia się, że koty mają 9 żyć to dobrze jest jak najszybciej wychwycić niecodzienne zachowanie i odpowiednio zareagować. Poniżej o tym, jak najszybciej rozpoznać chorobę kota i kiedy najlepiej jest się udać do weterynarza.

Choroba u kota: Zmiana apetytu kota

Każda zmiana apetytu u kociego przyjaciela jest powodem do niepokoju. Bardzo ważne jest ustalenie przyczyn takiego zachowania, a tych może być bardzo dużo. Nie zawsze odmowa jedzenia jest związana z chorobą. Warto przeanalizować sytuację i zastanowić się czy w ostatnich dniach miały miejsce zmiany, które z pozoru błahe dla człowieka, dla kota mogły być bardzo stresujące, np. przeprowadzka, a nawet zmiana wystroju mieszkania.

Dobrze jest też podać kotu inny pokarm, może się bowiem okazać, że naszemu pupilowi po prostu nie smakowało jedzenie. Przy okazji pamiętać należy o tym, żeby kocie posiłki były dobrze zbilansowane, a podawane karmy miały dobry i odpowiedni skład. Bardzo istotna jest także suplementacja dla kota, dzięki której ma się pewność, że wszystkie kocie potrzeby zostaną zaspokojone. Pomocny może być olej konopny dla kota, który przynosi ukojenie w przypadku braku apetytu i działa skutecznie również na inne dolegliwości, takie jak nudności, problemy ze snem czy apatią.

Jeśli kot nie chce jeść ponad 24 godziny i występują u niego dodatkowe objawy jak wymioty, biegunka, ślinotok czy drgawki to absolutnie nie ma na co czekać i trzeba jak najszybciej udać się do weterynarza celem diagnostyki. Mogło wówczas dojść do zatrucia, pokarmem, roślinami, a nawet środkami czystości.

Bardzo ważne jest, aby w przypadku braku apetytu interweniować szybko, ponieważ może ono być równie, jak nie bardziej, niebezpieczne od samej przyczyny. Organizm kota nie jest przystosowany do tak długich przerw w dostarczaniu pokarmu, w efekcie czego może dojść do bardzo niebezpiecznego stłuszczenia wątroby, które może być śmiertelnie niebezpieczne.

brak apetytu choroba u kota

Choroba u kota: Zmiana w aktywności u kota

Każda zmiana aktywności u kota może, ale nie musi, być objawem choroby. Zdecydowanie mniejsza niż zazwyczaj aktywność może być wynikiem osłabienia organizmu, choroby, gorączki albo gorszego samopoczucia. U kotów niespotykana jest nagła zmiana aktywność z dnia na dzień i jeśli tak się zdarzy, to koniecznie trzeba się pupilowi przyjrzeć. Pupil, który nagle stał się nadpobudliwy może mieć schorzenia endokrynologiczne. Pomimo tego, że koty przesypiają sporą część doby, naszą uwagę powinna przykuć również nadmierna senność. Każdą nagłą zmianę w aktywności kota warto skonsultować z weterynarzem.

Choroba u kota: Wzmożona agresja u kota

Agresywne kocie zachowanie może być odpowiedzią na ból lub inne uciążliwe dolegliwości. Kocie zmysły w przypadku stresu czy złego samopoczucia, również mogą wpływać na agresywne zachowania. Jest to też sposób przekazania, że dzieje się coś złego.

Inną przyczyną agresji może być kocia frustracja. Niezaspokojone potrzeby, np. polowania, mogą przekształcić się w ataki na właściciela lub innego zwierzaka.

Dodatkowo wpływ na agresywne zachowania mogą mieć problemy behawioralne kota. Zanim jednak zaczniemy pracę nad kocim zachowaniem pod okiem specjalisty, warto dokładnie pupila przebadać, żeby wykluczyć zdrowotne aspekty takiego zachowania.

agresywne zachowanie kota jako objaw choroby

Choroba u kota: Kichanie lub koci katar

Koty jak ludzie i inne zwierzęta kichają, i o ile są to pojedyncze przypadki nie jest to niepokojące. Jeśli jednak kichanie jest częste może być pierwszym objawem choroby lub alergii. Kot może cierpieć na infekcję górnych dróg oddechowych lub zapalenie zatok.

Aby ustalić przyczyny kataru należy przeprowadzić dokładną diagnostykę, dzięki której dowiedzieć się będzie można, gdzie leży problem i odpowiednio do niego zareagować, np. poprzez podanie odpowiednich leków.

Choroba u kota:  Problemy z trafieniem do kuwety

Różne mogą być objawy choroby u kota. Kolejnym symptomem może być problem z załatwianiem się do kuwety. Już samo częste zaglądanie do niej jest niepokojące, może bowiem wskazywać na choroby układu moczowego. Problem ten nie powinien być bagatelizowany, ponieważ zbyt długie zwlekanie z leczeniem może doprowadzić do kolejnych schorzeń, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci pupila.

Jak widać nie ma na co czekać jeśli kot okazuje niepokojące objawy albo nagle zmienił swoje zachowanie. Warto udać się na konsultację do weterynarza, gdyż szybkie wykrycie choroby pozwala na skuteczne wyleczenie, a co za tym idzie na wydłużenie życia kociego przyjaciela.

 

Zobacz także:

Jak dbać o kota seniora?

Problemy behawioralne u kota

No comments yet! You be the first to comment.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *