Jak dbać o kota seniora?

Kot domowy jest w stanie dożyć nawet do 20 lat lub dłużej, a wszystko zależy od tego, czy jest otoczony troskliwą opieką człowieka. O zwierzaki należy dbać przez całe ich życie, aczkolwiek szczególnej opieki wymagają na starość. Koci seniorzy zmagają się często z różnymi dolegliwościami, mają problem ze wzrokiem czy słuchem. Dieta dla starszego kota musi uwzględniać wszelkie cenne dla jego zdrowia składniki, ponadto warto rozpocząć suplementację seniora. W jaki sposób opiekować się kocim emerytem?

Jak dbać o starszego kota? 

suplementacja kot seniorKoci seniorzy nie lubią zmian w swoich życiu. Warto więc zapewnić im pewną monotonność i zapewnić spokój. Należy uszanować ich wiek i nie wprowadzać wielkich zmian w życiu. Nie polecane są więc drastyczne zmiany w urządzeniu mieszkania. Senior musi się czuć przede wszystkim bezpiecznie, a na to pozwoli mu stałe i niezmienne w swojej funkcjonalności otoczenie. Kot na starość przestaje już być tak ciekawy świata i nie ma ochoty na badanie nowych rzeczy w domu. W przypadku, kiedy kot jadł posiłki na pewnej wysokości (np. blat kuchenny), dobrze jest przenieść miski na podłogę. Zwierzęta w zaawansowanym wieku stają się mniej sprawne fizyczne, a więc kot wskakując na blat mógłby sobie zrobić krzywkę. Jeśli kto ma trudności w załatwieniu się w kuwecie, przez jej wysokie ranty czy trudne do otwarcia drzwiczki, wówczas tutaj także należy wprowadzić pewne zmiany.

Nie można zapomnieć również o dopajaniu kota, aby przeciwdziałać jego odwodnieniu oraz chronicznemu zmęczeniu. Suplementacja u starszego kota staje się ważną kwestią w jego codziennej opiece. Pupilowi należy także pomagać w pielęgnacji futerka i zębów. Regularne szczotkowanie pomaga wyeliminować problemy ze skórą, ponadto pobudza krążenie i poprawia samopoczucie zwierzaka. Szczotkowanie zębów działa korzystnie na stan narządów wewnętrznych i zmniejsza ryzyko ich infekcji. Oczywiście takie zabiegi należy wykonywać tylko, jeśli kot się na nie zgadza. W przeciwnym razie zwierze się jedynie zestresuje. Kociego seniora należy też ochronić przed możliwym upadkiem. Poleca się więc zabezpieczenie schodów i tarasów, a podesty i rampy pomogą zwierzakowi w bezpiecznym poruszaniu się. Starzejącego się kota należy bacznie obserwować, aby móc jak najszybciej udać się do weterynarza, jeśli stan zwierzęcia nagle ulegnie pogorszeniu.

Dieta starszego kota 

dieta kota seniora

Najważniejszą kwestią w opiece nad zwierzakiem jest jego prawidłowe żywienie. To właśnie od niego zależeć będzie to, do ilu lat kot dożyje. Dieta dla starszego kota musi być właściwie zbilansowana, aby poprawić stan jego sierści, zapewnić stabilną wagę, zapobiec problemom trawiennym, pomóc w odbudowie tkanki mięśniowej, wesprzeć układ krążenia i zapewnić składniki dbające o zdrowie dróg moczowych. Specjaliści zalecają zwiększenie ilości dostarczanej energii w pokarmie o 25 procent po 10 roku życia zwierzaka. Karma dla starszych kotów musi zawierać:

  • białko w stężeniu co najmniej 30 procent w suchej masie,
  • tłuszcz od 10 do 25 procent w suchej masie,
  • włókno  >5% w suchej masie.

Prawidłowo dobrany skład karmy poprawi proces trawienia i przyswajania składników odżywczych, potrzebnych do właściwego działania organizmu starszego kota. Zwierzak może na starość tracić apetyt, a więc warto podgrzewać karmę przed podaniem, co zachęci go do jej zjedzenia. Dla niektórych kotów najlepszym rozwiązaniem będzie specjalistyczna karma weterynaryjna. Jest ona polecana dla pupili, którzy zmagają się z pewnymi problemami (z sercem, nerkami, nadwagą). Karma powinna być podawana 3-4 razy w niewielkiej ilości. Dieta dla starszego kota powinna uwzględniać mokrą karmę, którą łatwiej będzie podgryźć zwierzakowi, a przy tym ma ona wyższą zawartość wody.

Suplementacja dla kota seniora 

Wraz z wiekiem organizm zwierzaka potrzebuje często dodatkowego wsparcia, aby móc stanąć do walki z uciążliwymi objawami starzenia. Aby wesprzeć układ nerwowy, należy zapewnić podaż najważniejszych składników odżywczych. Przyjęcie ich z jedzeniem jest często niemożliwe, zwłaszcza jeśli zwierzak nie ma zbytniego apetytu. Niezwykle ważne w procesie regeneracji są zwłaszcza witaminy z grupy B i pewne aminokwasy (metionina, arginina, tauryna) (Zobacz: https://hempking.eu/pl/olej-konopny-cat-care-500-mg-50-ml/). Mają one niezwykle korzystny wpływ na działanie organizmu kota w zaawansowanym wieku. Ponadto, z uwagi na podwyższone ryzyko schorzeń dolnych dróg moczowych, należy zapewnić kotu substancję działające ochronnie na pęcherz moczowy, czyli DL-metioninę i ekstrakt z liści pokrzywy. Ważne jest też właściwie wsparcie funkcjonowania serca, układu nerwowego i pokarmowego, może je zapewnić przyjmowanie tauryny. Organizmowi zwierzaka należy też dostarczyć odpowiednią ilość przeciwutleniaczy (jak witamina E), które ochraniają przed niekorzystnym wpływem wolnych rodników tlenowych. Suplementacja u starszego kota jest więc niezbędna, należy pamiętać, aby była regularna, a wybrany preparat zawierał wszelkie ważne dla zdrowia zwierzaka składniki. 

Aktywność u starszego kota 

Starszy kot może odczuwać niechęć do aktywności fizycznej. Nie należy go zmuszać do ruszania się, aczkolwiek ruch jest ważny dla utrzymania jego prawidłowej masy ciała. Dobrze jest zachęcać kota do zabaw ulubioną zabawką. Nawet minimalna aktywność fizyczna sprawi, że kot będzie lepiej sypiał.

Wizyty u weterynarza z naszym kotem- seniorem

Opiekując się kocim seniorem nie można zapominać o systematycznych kontrolach stanu jego zdrowia u weterynarza. Zwierzaki w zaawansowanym wieku często zmagają się z różnymi dolegliwościami. Poprzez badania krwi i moczu, weterynarz będzie mógł ustalić czy kotu coś dolega i w razie potrzeby, jak najszybciej wprowadzić leczenie. Weterynarz pomoże też w ustaleniu tego, jaka dieta dla starszego kota będzie najlepsza, biorąc pod uwagę aktualne jego schorzenia i stan zdrowia.

 

Bibliografia:

https://vetexpert.eu/blog/kot-senior-jak-karmic-i-dbac-o-starszego-kota

https://zoonews.pl/kot-senior-jak-o-niego-dbac/

https://www.zwierzosfera.pl/jak-dbac-o-kota-w-podeszlym-wieku/

https://cowsierscipiszczy.pl/kot-senior/

No comments yet! You be the first to comment.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *