Chcąc utrzymać kota w dobrym zdrowiu, przede wszystkim trzeba pamiętać o regularnych wizytach u weterynarza. Dzięki temu można zapobiec rozwinięciu chorób różnego pochodzenia i cierpieniu kota. Istnieje wiele innych czynników, które wpływają na stan zdrowia zwierzaka. Ich przestrzeganie sprawi, że kot przeżyje od 14 do nawet 17 lat. Co należy robić, aby kot zawsze był zdrowy i szczęśliwy?
Regularne wizyty u weterynarza
Warto zadbać o regularne wizyty u weterynarza, aby zrobił przegląd kota, jak i odpowiednie badania. Jeżeli nie ma żadnych objawów, to warto robić to przynajmniej raz w roku. Badania, jakie warto wykonać to: ogólne badanie kału, mocz z posiewem, USG brzucha i morfologia krwi z biochemią. Dzięki temu można uzyskać pełny obraz tego, w jakim stanie jest kot. Oprócz tego weterynarz powinien sprawdzić stan oczu i uzębienia. W przypadku jakichkolwiek problemów weterynarz zaleci dalsze badania lub odpowiednie leki.
Kontrolne badanie krwi kota
Warto badać krew zwierzaka. W tym celu warto zdecydować się na rozszerzoną morfologię z biochemią i jonogram. W taki sposób można wykryć wiele groźnych chorób. Dzięki temu można szybko wprowadzić odpowiednie leki, opóźnić chorobę, albo całkowicie ją wyleczyć. Jeżeli chodzi o młode kocięta, najlepiej zawieźć je od razu po jego przybyciu do domu i wykonać badania. W przypadku kotów dorosłych takie badania należy wykonywać przynajmniej raz w roku. Z kolei starsze koty warto badać o wiele częściej. Najlepiej 3 razy w ciągu roku.
Cykliczne odrobaczanie kota
Czy należy cyklicznie odrobaczać swojego pupila? Niekoniecznie. Najlepiej wykonać ogólne badanie kału, aby sprawdzić, czy rzeczywiście kot ma jakieś pasożyty w swoim organizmie. Nie ma potrzeby niepotrzebnie podawać tabletek profilaktycznie. Nawet jeżeli tabletka zostanie podana i kot rzeczywiście ma jakie pasożyty, wówczas nie ma pewności, jaki jest to pasożyt. Tabletki działają na konkretne pasożyty, a więc tabletka podana profilaktycznie może zwyczajnie nie zadziałać na konkretnego pasożyta — o ile w ogóle kot jest zarobaczony.
Zdrowa dieta dla kota
Koty to bezwzględni mięsożercy, których układ pokarmowy dostosowany jest tylko do trawienia mięsa. Posiłek powinien być podawany 3-5 razy dziennie, małymi porcjami. Są 3 modele żywienia, według których można żywić swojego pupila. Pierwszym z nich są wysokomięsne puszki, składające się z minimum 70% mięsa, wzbogacone o odpowiednie suplementy. Kolejnym jest BARF. To podawanie surowego mięsa z dodatkiem suplementów. Ostatnim jest Whole Pray. To żywienie małymi zwierzętami w całości. Należy pamiętać, że taki pokarm warto zakupić w sprawdzonych sklepach.
Wspomagająca suplementacja dla kota
Najlepiej konsultować suplementację ze swoim weterynarzem, gdyż suplementacja na własną rękę, może pogorszyć stan zdrowia kota. Można się zdecydować na podawanie żółtka do karmy – 1 żółtko tygodniowo. To ogromna bomba witaminowa, która będzie korzystna dla zdrowia kota i jest w pełni bezpieczna. W przypadku problemów behawioralnych kota, behawiorysta może zalecić stosowanie odpowiednich leków czy suplementów. Jeżeli nie widać poprawy w zachowaniu kota, można spróbować podawać olejek cbd dla kota. Natomiast warto zacząć od niskiej dawki, a wszystko konsultować z weterynarzem lub behawiorystą.
Szczepienia ochronne
Aby uchronić swojego pupila przed groźnymi, śmiertelnymi chorobami, warto go szczepić minimum co 3 lata. W przypadku kotów wychodzących warto zdecydować się na szczepienia nawet co 2 lata. Należy wykonać szczepienia na panleukopenię, chorobę, która jest śmiertelna i niewyleczalna, a także na kaliciwirusa, herpeswirusa, które wywołują koci katar. W przypadku kociąt szczepienia należy wykonać około 6-8 roku życia aż 3-krotnie z odpowiednim odstępem pomiędzy szczepieniami.
Badania krwi, moczu, kału i szczepienia oraz dieta mają ogromny wpływ na zdrowie kota. Należy pamiętać o badaniu swojego kota przynajmniej raz w roku. To pomoże uniknąć rozwoju wielu chorób. Dieta również może przyczyniać się do rozwijania chorób, dlatego warto żywić swojego zwierzaka zdrową, wysokomięsną karmą.